Istoty o niskiej inteligencji

Ludzie są szczytem ewolucji. Ludzie są najinteligentniejszym gatunkiem na Ziemi. Ludzie są jedynym gatunkiem na Ziemi, który ma “duszę”. Ciekawe, czy istnieje inteligentne życie na innych planetach? Ludzie są jedynym inteligentnym gatunkiem we Wszechświecie. Jesteśmy super nowocześni, a ludzie przed nami, 100 lat temu, 300 byli niezłymi ciemniakami.

Ale wiecie co? Ludzie 100 lat temu i 300 lat temu też myśleli to samo o ludziach ze średniowiecza. A ludzie ze średniowiecza też myśleli, że sa super ultra hiper mega nowocześni. Oni nie myśleli o sobie “ale jesteśmy zacofani, ale sredniowiecze”. Nie. Myśleli, że są “szczytem” i nie ma żadnej możliwości, że mogą się mylić. Nie kwestionowali swojej rzeczywistości. Ludzie żyją urojeniemo swojej wspaniałości.

Lubią mówić o tym, jak bardzo samotni są w kosmosie, podczas gdy tu na Ziemi, którą niszczą istnieją gatunki zwierząt, które być może są inteligentniejsze od nas. Niestety nie wyglądają jak łyse małpy, więc… a, no i nie budują kwadratowych budowli, nie strzyżą trawnika, nie jedzą masła orzechowego, nie uro… znaczy nie tworzą praw na papierze – na pewno więc nie grzeszą inteligencją!

Ludziom nie przyjdzie do głowy, że budowanie cywilizacji wcale nie jest oznaką wysokiej, ale niskiej inteligencji. Może tego rodzaju społeczeństwo budują tylko gatunki, które są na tyle świadome, że wiedzą, że mogą umrzeć, ale ich mózg jest za głupi na to, żeby się z tym pogodzić, więc ludzie paradoksalnie dążą do autodestrukcji własnego gatunku kosztem chwilowego komfortu?

Dlaczego zebra i koń nie jest tym samym gatunkiem, które jest w swoim obrębie bardzo zróżnicowane? Dlaczego rasy czarna, biała i żółta człowieka nie sa uznawane za osobne gatunki? Dlaczego uważają, że wielkośc mózgu jest ważna gdy biorą pod uwagę mózgi mężczyzn i kobiet, ale dodają, że to zależy od masy ciała dopiero wtedy gdy okazuje się, że Australijczycy mają większe mózgi od Niemców? Dlaczego w ogóle biora pod uwagę wielkość mózgu, skoro im większa małość elektroniki tym jest szybsza? Wielki mózg=wielka inteligencja, ale im większy komputer to już nie jest wielka inteligencja? A może zwierzętom też się wydaje, że są super-inteligentne, a ludzi uważają za prymitywów? Może z zewnątz nasz ezachowanie jest super przewidywalne i da się je opisać za pomocą prostego równania? Tak samo, jak zwykłego szczura laboratoryjnego? Dlaczego niskich (albo wysokich) ludzi nie uważa się za osobny gatunek człowieka?

Nasze mózgi nie istnieją po to, by skolonizować Wszechświat. Ewolucja nie “doprowadziła” do powstania nas, bo dążyła do stworzenia najbardziej przystosowanego gatunku na Ziemi – czyli najinteligentniejszego. Ludzie mają takie, a nie inne mózgi ponieważ się poruszają i muszą stać na dwóch nogach, co wymaga dużego wysiłku. Intelektualnego – w pewnym sensie.

Ludzie nie “ogarniają” , nie pojmują intelektualnie chaotycznej rzeczywistości, która jest wokół ich. Kompletnie nie rozumieją losowych zjawisk, które występują w przyrodzie. Nie są z nimi pogodzeni. Ludzie boją się, czego nie rozumieją, bo boją się, że mogą umrzeć w każdej chwili. Żeby ten psychologiczny dyskomfort złagodzić budują cywilizacje – wygodne miejsce zamieszkania, gdzie wszystko jest proste jak drut i przewidywalne – po prostu komfortowe. Ale od matki natury nie da się uciec – czyż nie dlatego ludzie tak przeżywają, jak pada deszcz, albo jest burza? Bo przypomina im to o tym, że nie skolonizowali wszystkiego. Pogoda to ostatnia rzecz, której w ludzie w pełni nie zdominowali. Owszem, nie skolonizowaliśmy jeszcze, na przykład, dna oceanów, ale po pierwsze – dna oceanów nie są zmienne i nie zagrażają nam, a po drugie – spokojnie dajmy ludziom czas… jeszcze wszystko przed nami 🙂

Skoro budowa cywilizacji wynika z psychologicznego dyskomfortu, ponieważ ludzie nie rozumieją zjawisk otaczających ich, to oznacza to, że budowa cywilizacji nie jest oznaką inteligencji, ale głupoty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s